Stříbro

Stříbro

Stříbro je nejoblíbenější materiál na výrobu šperků, proto u nás najdete obrovský výběr šperků ze stříbra skladem. Navštivte kategorii stříbrné šperky.

Základní informace o stříbru si jistě každý vybaví, pokud zapátrá ve znalostech ze základní či střední školy. Chemická značka stříbra Ag se neodmyslitelně pojí s kovovým prvkem s latinským názvem „Argentum“. Kvůli svým dobrým metalurgickým i chemickým vlastnostem je stříbro hojně využíváno. Ve šperkařství se stříbro uchytilo ve formě slitin díky dobré zpracovatelnosti, chemické stálosti a odolnosti proti vnějším vlivům a samozřejmě proto, že stříbro krásně vypadá.

Historie stříbra

V životech našich prapředků nalezlo stříbro mnohá využití. Historie zpracovávání stříbra sahá hluboko do lidské minulosti a lze ji zařadit až někam k 5. tisíciletí před naším letopočtem. Tehdy „měsíční kov“, jak bylo stříbro některými tehdejšími národy nazýváno, hojně využívali Asyřané, Egypťané, Germáni, Gótové, Řekové i Římané. Z historického hlediska bylo po dlouhou dobu stříbro daleko více ceněno než zlato. Od konce devatenáctého století však ekonomický význam stříbra přebralo právě zlato a stalo se hlavním drahým kovem s využitím pro hospodářské účely. Na poli průmyslu pak bylo stříbro z mnoha oblastí vytlačeno nově vynalezenou antikorozní (nerez) ocelí. Do dnešních dob si však stříbro zachovalo neochvějnou pozici v již zmíněném šperkařství, dále je také využíváno v elektrotechnice a dobře se s ním znají také fotografové. Je také vyhledávanou investiční položkou.

Stříbro ve šperkařství

Ve šperkařství existuje samostatné odvětví – stříbrnictví – které se věnuje zpracování tohoto ušlechtilého kovu. Vysoký lesk, dobré chemické vlastnosti a stálost a přijatelná cena jako by stříbro předurčovaly jakožto šperkařský kov. Stříbrníci se při své práci samozřejmě neomezují pouze na šperky, ale z jejich dílen vycházejí stříbrné skvosty ve formě stříbrných pohárů, talířů i stříbrných příborů, ale také různých dekorativních a náboženských předmětů. V mnoha případech poslouží stříbro pouze k postříbření předmětů z jiných kovů.

Pro šperkařské účely se čistá forma stříbra využívá jen zřídka, ve většině případů se jedná o slitinu stříbra s mědí a zinkem. Čistotu stříbra, tedy jeho podíl obsahu v dané slitině, poznáme podle ryzosti – například označení 925/100 udává, že daná slitina obsahuje 92,5 % ryzího stříbra. Ta je na šperku vyznačena puncem.

Stříbrné šperky právě díky specifickým vlastnostem stříbra vyžadují jen minimální péči. Každý si však po určité době jejich nošení povšimne, že stříbrné šperky chytají jakoby černý nádech. To je způsobeno vinou znečištěného prostředí, v němž stříbro oxiduje. Na stříbrných předmětech se také mohou negativně podepsat chemické látky jako parfémy, krémy, mýdla a saponáty, ale také vlastní agresivní pot.

Čistíme stříbro

Pravidelná péče o stříbrné šperky vám zajistí, že se nebudete muset s nepříjemným černým zabarvením potýkat příliš často. Pokud již však tuto černou nákazu získaly, existuje hned několik metod čištění stříbra a stříbrných šperků. Nejlepším způsobem, jak se postarat o nápravu, je zanést stříbrné šperky k odborníkovi, který stříbro profesionálně vyčistí – a to buď mechanickým způsobem anebo pomocí ultrazvuku či jiných chemických postupů. Dále je možné vyčistit stříbro svépomocí využitím čistící sady na stříbro, kterou lze koupit u nás v e-shopu. Lidová moudrost si poradila i čištěním stříbra, a tak pokud si chcete své stříbrné šperky vyčistit sami doma, můžete vyzkoušet některou z následujících „babských rad“. Sami uvidíte, zdali ještě fungují nápady, které se zrodily v dobách, kdy svépomoc byla jediným řešením.

  • Šperky vložte do roztoku horké vody s čajovou lžičkou soli, ve kterém je ještě ponořen kousek hliníkové fólie. Za pár okamžiků by mělo mít stříbro zase zpátky svůj původní lesk.
  • Stříbrné šperky ponořte do vody, v níž jste předtím uvařili brambory, a nechte máčet přes noc.
  • Stříbro vložte do sklenice plnotučného mléka smíchaného se lžičkou octa a nechte ponořené přes noc.
  • Stříbrný šperk zabalte do hliníkové fólie, již propíchejte ostrým předmětem. Takto zabalený jej ponořte do vařící vody, do níž jste přidali asi půl sáčku kypřícího prášku do pečiva. Přibližně po deseti minutách byl měl být výsledek patrný.

Výběr z naší nabídky:

BOCCIA MORELLATO STORM TECALLI THE ONE ZERO COLLECTION

Přehled všech značek

Systém výhod

Zeptat se prodavače

Jméno: *
Příjmení: *
Váš e-mail: *
Předmět dotazu:
Dotaz: *

Položky označené * je nutné vyplnit.

Doporučit stránku

Vaše jméno: *
E-mail příjemce: *
Předmět e-mailu:
Začátek e-mailu:
Vaše poznámka:

Položky označené * je nutné vyplnit.

TOPlist